19 günde 12 bin 474 göçmen geri gönderme merkezlerine sevk edildi

19 günde 12 bin 474 göçmen geri gönderme merkezlerine sevk edildi

İstanbul Valiliği, 12-31 Temmuz tarihleri arasında 12 bin 474 yabancı göçmenin geri gönderme merkezlerine sevk edildiğini duyurdu.

İstanvul Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan ‘Düzensiz göç, kayıt dışı istihdam, kayıtsız Suriyeliler’ başlıklı basın açıklamasında söz konusu tarihlerde 2 bin 630 Suriyeli’nin de İçişleri Bakanlığı’nın belirlediği geçici barınma merkezlerine sevk edildiği belirtildi.

Açıklamada düzensiz göçle mücadelede şikayet, soru, görüş ve öneriler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) 157 telefon hattının aranabileceği belirtildi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Valiliğimizin koordinasyonunda İlimizde sürdürülen; düzensiz göçle mücadele, kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik rehberlik hizmetleri, başka illere kayıtlı Suriyeliler ve işyeri tabela denetim faaliyetleri kapsamında 12-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında;

  1. Düzensiz göçle gelen 12.474 yabancı uyruklu kaçak göçmen, Bakanlığımızın belirlediği Geri Gönderme Merkezlerinin bulunduğu illere sevk edilmiştir. Bu kapsamdaki yabancıların ülkelerine geri gönderme işlemleri sevk edildikleri merkezlerde sürdürülmektedir.
  2. Aynı dönemde, hiçbir ilde kaydı bulunmayan 2.630 Suriyeli, Bakanlığımızın belirlediği illerdeki Geçici Barınma Merkezlerine sevk edilmiştir.
  3. Başka illere kayıtlı Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin, kayıtlı bulundukları illere dönüşleriyle ilgili süreç devam etmektedir.
  4. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve ilgili kurumların temsilcileriyle oluşturulan ekiplerimiz, çalışma hayatında kayıt dışılığın önlenmesi konusunda REHBERLİK faaliyetlerine devam etmektedir.

12-31 Temmuz döneminde 7.743 İşyeri ziyaret edilerek, işverenlerimiz ve çalışanlarına rehberlik hizmeti verilmiştir. Bu rehberlik hizmetlerimiz 25 Ağustos 2019 tarihine kadar verilmeye devam edilecektir.

  1. İlimizdeki işyeri tabelalarının mevzuata uygun hale getirilmesine ilişkin çalışmalarda bu güne kadar 5.866işyerine rehberlik hizmeti verilmiş, mevzuata uygun olmadığı tespit edilen 1.533 işyeri tabelasının, mevzuata uygun hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.
  2. Düzensiz göçle mücadelede şikayet, soru, görüş ve önerileriniz için İçişleri Bakanlığımız Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Yabancılar İletişim Merkezi YİMER 157 telefon hattı 7/24 hizmetinizdedir.”

Haber Linkleri, gündemdeki en önemli gelişmeleri sizin için derliyor. Sitemizi ve Twitter, Facebook, YouTube yayınlarımızı takip edin, haber kaynaklarının en dikkat çeken haberlerini kaçırmayın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0