ABD’den yeni teklif: Türkiye S-400’leri aktif etmemesi koşuluyla yeniden F-35 programına alınabilir

HomeManşetler

ABD’den yeni teklif: Türkiye S-400’leri aktif etmemesi koşuluyla yeniden F-35 programına alınabilir

ABD yönetimi, Türkiye – ABD ilişkilerinde krize sebep olan S-400 füze savunma sistemi konusunda Türkiye’ye yeni bir teklif sundu. ABD’nin Türkiye Büyükelçisi üzerinden iletilen teklife göre Amerikan yönetimi, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini aktif etmemesi halinde, yeniden F-35 savaş uçağı projesine alınıp, alüminyum ve çeliğe uygulanan gümrük vergilerinin düşürülebileceği belirtildi.

Teklifis ABD’nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield sundu. New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’li Senatör Lindsay Graham ile görüşmesinde de gündeme gelen teklifin detaylarına 74. BM Genel Kurulu’nu takip etmek üzere New York’ta bulunan Kübra Par ulaştı.

Buna göre Washington yönetimi, Türkiye’ye F-35 savaş uçakları programına geri alınma ve alüminyum ile çeliğe yönelik uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesini teklif etti. Ancak ABD’li yetkililer, bunların karşılığında tek koşul olarak S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin ‘aktif hale getirilmemesini sundu.

Daha önce de S-400’lerin aktif edilmemesi konusu gündeme gelmiş ancak Türk yetkililer bu olasılığın söz konusu olmadığını söylemişlerdi.

ABD’nin teklifinin içerisinde F-35 ve gümrük vergilerinin yanı sıra, Patriot sistemlerinin satışı ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin de yer aldığı belirtiliyor. Bilindiği gibi S-400 öncesinde Patriot sistemlerini almak için ABD’yle görüşen Ankara, bu görüşmelerden sonuç alamayınca yönünü Moskova’ya çevirmişti. ABD’nin teklifinin içerisinde yer alan alüminyum ve çeliğe yönelik gümrük vergileri, iki ülke arasında Rahip Andrew Brunson’ın Türkiye’deki tutukluluğundan doğan kriz nedeniyle artırılmıştı.

Devamını Habertürk’te oku

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0