İmamoğlu, teslim aldığı İBB bütçesini açıkladı

HomeÖne ÇıkanVideo

İmamoğlu, teslim aldığı İBB bütçesini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri sonrası ilk meclis toplantısında, devraldıkları belediyenin gelir, gider ve borçlarını açıkladı. İmamoğlu, belediyenin nasıl bir finansal tablo ile karşı karşıya olduğunu anlatırken, “tüyler ürpertici” ifadesini kullandı.

İBB’nin içinde bulunduğu mali durumu açıklamaya geçmeden önce kısa bir konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle ekonomisiyle ilgili kısa bir özet yapma gereğini önemsediğini belirterek, “Meclis üyesi arkadaşlarımızın, tümüyle şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarının, büroksisisinin, yöneticilerinin bize aktardığı ekonomik tabloyu ve şu an nasıl bir gündemle karşı karşıya kaldığını hem siz saygıdeğer Meclis üyesi arkadaşlarıma, hem de bizi takip eden kıymetli İstanbullulara aktarmayı bir vazife biliyorum.” dedi.

16 milyon insan “adil bir şehir yönetimi istiyorum” iradesi ortaya koymuştur

23 Haziran’da millete yakışan bir seçim olduğunu ve 23 Haziran’da barış ve huzur içinde bir ortamın geçtiğini belirten İmamoğlu, “23 Haziran’da aynı zamanda çıkan sonuç, milletimizin iradesidir. Bu manada bu 31 Mart gecesi ile 23 Haziran günü arasında geçen sürede yaşadıklarımızın bir daha yaşanmamasına dönük temennilerimi burada belirtmek istiyorum. 16 milyon insan aslında gür bir sesle “adil bir şehir yönetimi istiyorum”u ve özellikle de “şeffaf bir İstanbul yönetimi istiyorum”u bence sandıkta irade olarak ortaya koymuştur. Bu şehrin kahir ekseriyeti, Büyükşehir Belediyesi’nin 21. yüzyıla dönük yeni nesil bir yönetim anlayışına, idare anlayışına ve bu şehri de özellikle çalışanlarıyla, meclis üyeleriyle ve toplumsal katılımla liyakat duygusuyla yönetmesini ve kendisine de özellikle hesap vermesini ortaya koyan bir irade belirtmiştir.” dedi.

Şehrin yönetimiyle ilgili tartışmaların da son bulduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Buna dönük hareketlere dair bu meclisin mutlaka etkin olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yetkiyi aldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi başkanı olarak özellikle yönetimde adil olmayı, şeffaflığı ve bu iradeyi dikkate alacağımı, Belediye ve bağlı şirketlerinin tamamının tüm hesaplarını şeffaf bir şekilde milletime anlatacağımı belirtmek istiyorum. O nedenle yeni dönemim ilk meclisinde milletime ilk hesabı vermek için ekibimden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut durumunun finansal fotoğrafının çekilmesini istedim. Hızla çalıştılar ve tamamladılar. Üç gün önce de bana sundular. Gördüğüm manzaranın ne yazık ki sıkıntılı olduğunu, tüyler ürpertici olduğunu belirtmek isterim. Sizlere bu ürpertici durumu, yani nasıl bir Büyükşehir Belediyesi devraldığımı anlatmak istiyorum.” diye konuştu.

İBB Başkanı İmamoğlu devraldığı bütçenin sunumunu durum tespiti, bu durumun sebepleri ve problemlerin çözümü ve uygulanacak acil tedbirler şeklinde üç başlık altında gerçekleştirdi.

Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran seçimlerinden sonraki ilk İBB Meclis toplantısında devraldığı bütçe ile ilgili yaptığı sunumun tamamını, videoda izleyebilirsiniz.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0