Kılıçdaroğlu: İşte tek adam rejimimin maliyeti

HomeManşetlerSiyaset

Kılıçdaroğlu: İşte tek adam rejimimin maliyeti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde düzenlenen belediye başkanları çalıştayında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

Ben bir haksızlığa uğradım, mahkeme bana adil davranıyorsa ben o ülkede güven içinde yaşıyorum demektir. Güvensizlik üzerine sağlıklı politikalar inşa edemezsiniz. Bir kişinin sözleri mahkemede, yasama organında kabul görür ve bir sözü ile yürütme harekete geçerse güvensiz bir toplumda yaşanır…

Tek adam rejime geçtikten sonra binde üç büyüme hızı. Dünyada başka ülke var mı? Neden binde üçe düştük, hani önümüzde hiçbir engel kalmamıştı. Millî gelirimizde artış olacaktı, 135 milyar dolar millî gelirimiz düştü. 882 milyon dolardı bir yıl önce. Şu gerçeği bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim; eğer bir yılın tek adam maliyeti 135 milyar dolarsa -millî gelir açısından- bunu düşüneceksin, ben de düşüneceğim. Bizim bunu topluma anlatmamız lazım. Eskiden kişi başı gelir 10 bin 849 dolardı, tek adam rejiminde 9 bin 76 dolara düştü. Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz. Yarım kilo et alırken artık gramla alıyoruz.

Eskiden yargı bağımsızdır derdik. Bugün Türkiye’nin itibari tüm demokratik ülkelerde zedelenmiş durumda. Neden Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukukun üstünlüğü konusunda geri gidiyor. Basın özgürlüğü konusunda da geriledik. Hapisteki gazeteci sayısı 134. Yargının tepesindeki bir insan şikayatçi. Yargıya olan güven yüzde 38.

Her alanda üreten devlet dünyada saygın devlettir. Tek adam rejiminde Türkiye üretimden koparılmaya başlandı. Bu güzel topraklarda tamamını üretip satmamız gerekirken çiftçimiz perişan halde. Tablo geriye doğru gidiyor, Hani tek adam rejiminde bunlar düzelecekti. Bakkal dükkanı yönetmemiş bir kişiye gittiniz ülkenin hazinesini teslim ettiniz. Baba oğul devleti yönetiyorlar. El bebek gül bebek büyütülen damada ‘gel yoksulluğu çöz’ diyorsunuz. Tek adam rejimi hanedanlıktır!”

Bu sosyete damat 15 paket açıkladı. 10- 15 paket açıklandı işsizlik arttı. 15 milyon işsiz var. Başarısızlığı tescil edilmiş kişi hala o koltukta oturuyor. AK Partililere sesleniyorum. Seninde çocuğun işsiz. Sosyete damadın hiçbir derdi yok.

Dünyanın en büyük havalinanını yaptınız. Kaça yapıldı bilmiyoruz. Şehir Hastaneleri, yol ve tüneller kaça yapıldı bilmiyoruz. AK Parki artık Türkiye için sorun üreten bir parti olmuştur.

Haberin tamamını Cumhuriyet’te oku!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0