Konut kredisinde faizler indi; vatandaşın cebinden kaç para çıkacak, aylık ne kadar ödeme yapılacak?

Konut kredisinde faizler indi; vatandaşın cebinden kaç para çıkacak, aylık ne kadar ödeme yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Merkez Bankası’nın politika faizinde 425 baz puan indirime gitmesinin ardından yaptığı, “Başta kamu bankaları olmak üzere faizlerde indirimi çok net göreceğiz” açıklaması sonrası kamu bankalarından ardı ardına faiz indirim haberleri geldi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tutarı 500 bine kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını azami 180 ay vade için aylık yüzde 0,99’a indirirken; anlaşmalı firmalar için aylık yüzde 0,79 faiz oranından konut kredisi imkanı da sunulmaya başladı.

Geçen yıl bu zamanlarda ciddi bir kur krizi yaşayan Türkiye’de ekonomik göstergeler son aylarda düzelme gösterse de; konut sektöründe işler pek de iyiye gitmiyor. Resmi rakamlara göre inşaat sektörünün 2.63 milyar dolarlık kredi batığı var. Ama Reuters’ın görüştüğü uzmanlar bu rakamın gerçekte 10 milyar dolara ulaştığı tahminde bulunuyor.

Türkiye’de konut satışları haziran ayında son 7 yılın en sert küçülmesini yaşayarak yüzde 50’ye yakın daralsa da; Reuters’ın yukarıda da bahsi geçen haberinde bankaların inşaat firmalarından satamadıkları konutların fiyatını indirmesini istediği ancak sektör temsilcilerinin bunu reddettiği belirtiliyordu. T24 Yazarı Barış Soydan da “Emlak fiyatları daha ne kadar düşer?” başlıklı yazısında, inşaat sektöründeki bu isteksizliğin sebeplerinden birinin faizde yaşanacak sert indirimlerin kredili konut alımını canlandırması beklentisi olduğu yorumunda bulunmuştu.

Beklenen faiz indirimi geçen hafta geldi. Peki ya  hükümete yakın medya kuruluşlarının “kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açacak” ifadeleriyle duyurduğu bu faiz indirimi vatandaşa nasıl yansıyacak? Yeni oranlarla bankalardan konut kredisi çeken vatandaşlar toplamda ne kadar geri ödeme yapacak, aylık tutarlar gerçekten ‘kira gibi’ mi olacak?

Source link

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0