HomeManşetler

Öğretmenleri bekleyen büyük tehlike! Zoom kullanırken bunlara dikkat edin! Haberler

Türkiye dahil pek çok ülkede hem işyerleri hem de öğretmenler tarafından tercih edilen görüntülü konferans platformu Zoom’un kullanıcı sayısı son üç ay içinde günlük 10 milyondan 200 milyon kişiye kadar çıktı. Ancak bu hızlı yükseliş, pek çok sorunu da beraberinde getirdi.

ABD’de New York Eğitim Departmanı, İngiltere’de Savunma Bakanlığı ve daha pek çok kuruluş, bu platformun kullanımını kısıtladı veya yasakladı. Firmanın kurucusu ve CEO’su Eric S. Yuan’da bir açıklama yaparak, beklenmedik kullanıcı artışından doğan sorunlardan ötürü özür diledi, şirketin tüm mühendislik kaynaklarını ‘güven, güvenlik ve gizlilik konularına odaklanmak‘ üzere yönlendirdiğini duyurdu.

SORUMLULUK KİMDE?

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre uygulama ile ilgili bir önemli detay da yaş sınırlaması ile ilgili. Zoom’da hesap açmak için en az 18 yaşında olmak gerekiyor. Ancak mevcut durumda anaokulundan, liseye kadar milyonlarca öğrenci bu platformda online eğitim almaya çalışıyor.

Okul ve/veya öğretmenlerin başlattıkları Zoom görüşmelerine (Zoom Meeting) öğrenciler velilerinin bilgileriyle davet ediliyor. Ancak bu öğrencilerin kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda ise sorumluluk tamamen görüşmeyi başlatan, dersi veren öğretmende bulunuyor. Bu hüküm, Zoom’un kullanıcı sözleşmesinde de yer alıyor.

Eleştiri okların hedefine yerleşmesinin ardından Zoom, 18 Mart 2020 tarihinde öğrencilere yönelik gizlilik politikasını değiştirdi ve şu hususlar eklendi:

“K-12 okullarına sunduğumuz hizmetlerin bir parçası olarak Zoom, 16 yaşın altındaki öğrenciler tarafından da kullanılabilir… 13 yaşın altındaki öğrencilerden herhangi bir…

Devamını Habertürk’te oku

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0