TikTok: Uygulama çok sevildi çünkü kullanması kolay ve ‘filtresiz’

HomeSosyal Medya

TikTok: Uygulama çok sevildi çünkü kullanması kolay ve ‘filtresiz’

Türkiye’de 30 milyona yakın kullanıcısı bulunan ve Anadolu’nun en ücra köşelerinde 70’e merdiven dayamış dedeleri birer ‘şovmen’e dönüştüren video paylaşım uygulaması TikTok, başarısının sırrını insanların ‘filtresiz ve gerçek’ paylaşımlar yapabilmesine, bilgisayar kullanamayanın bile kolayca kullanabildiği kullanıcı dostu bir uygulama olmasına bağlıyor. Siz kullanmıyor olabilirsiniz ama TikTok’la “Herkes 15 saniyeliğine ünlü oluyor.”

Çinli Bytedance’in büyüklüğü 75 milyar dolar

AppStore ve Google Play gibi uygulama marketlerin ‘eğlence amaçlı ücretsiz uygulamalar’ sıralamasında birçok ülkede bir yıldır zirveyi kaptırmayan TikTok, belirli bir kesim tarafından ‘saçma ve amaçsız’ olarak betimlense de, Türkiye’de özellikle Facebook ve Twitter’da asla fenomen olamayacak ya da olamamış sıradan vatandaşların şablonlarla eğlenip gerçeklerden uzaklaştığı bir ‘eğlence’ platformu. Sahibi Çinli Bytedance’in büyüklüğü 75 milyar dolar. Yani Türkiye ekonomisinin onda biri.

“Şablon videoları çok kolay bir şekilde paylaşabiliyor”

TikTok Global İletişim Direktörü Kaylene Hong, uygulamayı genelde toplumun eğitim düzeyi düşük bir kesiminin yaygın bir şekilde kullanmasını şöyle açıklıyor: “Bunun nedeni hiçbir teknolojik bilgi gerektirmeyecek kadar kullanıcı dostu bir arayüzümüz olması. TikTok kullanan insanlar zaten müzikleri ve efektleri hazır olan şablon videoları çok kolay bir şekilde paylaşabiliyor. Normalde Türkiye’de teknoloji trendlerini bilgisayar kullanmasını bilen üniversite mezunu kişiler belirlerdi ama uygulama o kadar kolay ki hiç bilgisayar kullanmamış veya fotoğraf çekmemiş kişiler de TikTok’ta video paylaşabiliyor. TikTok toplumsal…

Devamını Diken’de oku

TikTok fenomenleri anlatıyor…

Haber Linkleri, gündemdeki en önemli gelişmeleri sizin için derliyor. Sitemizi ve Twitter, Facebook, YouTube yayınlarımızı takip edin, haber kaynaklarının en dikkat çeken haberlerini kaçırmayın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0