Trump’ın azil süreci başlatıldı; görüşme kayıtları iddiaları doğruluyor

HomeManşetler

Trump’ın azil süreci başlatıldı; görüşme kayıtları iddiaları doğruluyor

ABD’de Başkan Donald Trump için resmi azil süreci başlatıldı. Temsilciler Meclisi’nde Demokrat çoğunluk lideri Nancy Pelosi, Trump’ın hesap vermesi gerektiğini belirterek, resmi azil sürecini başlattıklarını açıkladı. Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump hakkında görevden alınma sürecinin başlatılmasına neden olan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’den, Demokrat Parti başkan aday adayı Joe Biden’ın oğlunun şirketiyle ilgili soruşturma konusunda devreye girmesini istediği iddia edilen 25 Temmuz tarihli telefon konuşmasının dökümünü yayınladı.

Dökümde, Trump’ın görüşmede Zelenskiy’den eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat Parti başkan aday adayı Joe Biden’ın oğlunun şirketiyle ilgili soruşturma konusunda devreye girmesini istediği görülüyor.

Demokratlar, Trump’ı yabancı bir devlet başkanından bu tarz bir soruşturma açılmasını isteyerek siyasi çıkar elde etmeye çalışmakla suçluyor.

Temsilciler Meclisi’nde Demokrat çoğunluk lideri Nancy Pelosi, dün Trump’ın hesap vermesi gerektiğini belirterek, resmi azil sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Trump ise iddiaları reddediyor ve Demokratları “cadı avı” başlatmakla suçluyor.

ABD basınına konuşan Adalet Bakanlığı yetkilileri, görüşmeyle ilgili kendilerine resmi şikayet yapıldığını ancak suç unsuru teşkil etmediğine karar verilerek, soruşturma açılmadığını söyledi.

Azil sürecinin başlatılmasının ardından Beyaz Saray, Başkan Trump’ın talimatıyla 30 dakika süren konuşmanın tam metni üzerindeki gizliliği kaldırarak, dökümü kamuoyuyla paylaştı.

Paylaşılan belge, telefon konuşmasının deşifresini değil, konuşmaya katılan ABD’li yetkililerin aldıkları notların bir araya getirilmesiyle oluşturulan resmi görüşme dökümü.

Demokrat Parti sunucusunun yerini istiyor

Döküme göre, Trump, hem 2016 seçimlerinden önce Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nin sistemine yönelik siber saldırıyı soruşturması için tutulan Crowdstrike şirketini hem de Biden’ın oğlunun şirketiyle ilgili konuyu görüşmede gündeme getiriyor.

Trump, Zelenskiy’e, kendisinden bir ricası olduğunu ve Crowdstrike şirketiyle ilgili durumu incelemesini istediğini belirtiyor.

Trump ayrıca, Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nin Ukrayna’da…

Devamını BBC Türkçe’de oku

Haber Linkleri, gündemdeki en önemli gelişmeleri sizin için derliyor. Sitemizi ve TwitterFacebookYouTube yayınlarımızı takip edin, haber kaynaklarının en dikkat çeken haberlerini kaçırmayın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0