YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

HomeEğitim

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı;

“Değerli gençlerimiz, milletimizin sizlerden beklentisi büyük. Ülkemizin yarınları sizlersiniz. Üniversite hayatına attığınız bu adımda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretleriyle elbet ulaşacaklardır. 2019-YKS tercih sonuçlarının sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim. Adaylarımız sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfamızdan ulaşabilirler.”

ÖSYM’nin internet sitesinde yapılan duyuruda da, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı ifade edildi. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Öte yandan, YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu’na göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90’ı aştı. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, lisans ve ön lisans programlarında boş kontenjanlarda geçen seneye göre 57 bin 275 kişilik azalma yaşandı, 71 bin 233 kontenjan boş kaldı.

Haberin tamamını AA’dan oku!

YKS sonuçları için tıklayın!

Haber Linkleri, gündemdeki en önemli gelişmeleri sizin için derliyor. Sitemizi ve TwitterFacebookYouTube ayınlarımızı takip edin, haber kaynaklarının en dikkat çeken haberlerini kaçırmayın!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0